Odpusty w Roku Jubileuszowym 2025

facebook twitter

30-12-2024

Metropolita przemyski, abp Adam Szal, na podstawie dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 13 maja 2024 roku „O uzyskaniu odpustu podczas Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025” ogłoszonego przez Ojca Świętego Franciszka ustanowił na terenie Archidiecezji Przemyskiej trzydzieści trzy kościoły jubileuszowe, w których wierni mogą uzyskać odpust zupełny za pielgrzymowanie lub pobożne ich nawiedzenie.

Na liście zawartej w dekrecie jest osiem Bazylik Mniejszych (Przemyśl, Brzozów, Jarosław, Kalwaria Pacławska, Krosno, Leżajsk, Przeworsk i Stara Wieś), Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, dwadzieścia jeden sanktuariów oraz trzy specjalnie wybrane kościoły: w Klimkówce, w Markowej i u OO. Franciszkanów w Krośnie.

Kościołami jubileuszowymi w Archidiecezji Przemyskiej są m.in:

Sanktuarium Świętego Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym;

Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Tuligłowach;

oraz  Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach-Jasieniu.

Mając na uwadze dobro duchowe wiernych diecezji siedleckiej oraz owocne przeżywanie Roku Świętego, Biskup Siedlecki bp Kazimierz Gurda ustanawia na terenie diecezji 23 kościoły jubileuszowe. Za nawiedzenie kościołów w czasie trwania Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025 będzie można uzyskać łaskę odpustu jubileuszowego.

Jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji siedleckiej jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach.

Za nawiedzenie wyżej wymienionych kościołów w czasie trwania Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025 – zgodnie z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej z dnia 13 maja 2024 r. – będzie można uzyskać łaskę odpustu jubileuszowego. Wszyscy wierni, którzy w Roku Świętym odbędą sakramentalną spowiedź, przyjmą Komunię Świętą, wykluczą przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i będą modlić się zgodnie z intencjami Ojca Świętego mogą uzyskać odpust zupełny:

– jeśli odbędą pobożną pielgrzymkę – indywidualnie lub w grupie – do dowolnego miejsca jubileuszowego, będą uczestniczyć we Mszy św. przyjmując Komunię Świętą, lub nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin czy innych nabożeństwach, skorzystają z sakramentu pokuty

– lub przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej.

Ponadto, mimo zasady Kościoła, że dziennie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny, wierni w Roku Jubileuszowym otrzymają akt miłosierdzia na rzecz dusz czyścowych i jeżeli przystąpią po raz drugi tego samego dnia do Komunii Świętej, będą mogli uzyskać dwukrotnie odpust zupełny tego samego dnia, który to odpust można będzie ofiarować jedynie za zmarłych.

 

O uzyskaniu odpustu - vatican.va

Podobne artykuły