O pielgrzymce

 

Trasa pielgrzymki wiedzie przez pół Polski z Warszawy - Marki do Miejsca Piastowego. Wędrujemy przez kilka diecezji (warszawską, radomską, sandomierską, tarnowską, rzeszowską i przemyską). Nawiedzamy kościoły, modlimy się w wielu wspólnotach parafialnych. Ludzie z parafii, które nawiedzamy cieszą się naszą obecnością, w wielu przypadkach cały rok czekają na kolejne spotkanie z pielgrzymami. W czasie postojów proboszczowie i mieszkańcy przyjmują nas bardzo gościnnie, dając posiłek oraz spoczynek nocny. Trzeba mocno podkreślić, że ci ludzie dzielą się z nami wszystkim co mają, ich otwartości nie da się opisać, trzeba natomiast za nią Bogu mocno dziękować.

 

Program dnia pielgrzymkowego jest bardzo napięty. Wstawanie i wymarsz w zależności od trasy dnia 6.oo - 7.oo. W drodze: modlitwy poranne, Godzinki do Św. Michała lub Matki Bożej, różaniec, Anioł Pański, konferencja, konkursy, Msza Święta z kazaniem (centrum każdego dnia pielgrzymkowego), koronka do Miłosierdzia Bożego, nauka piosenek, ogniska z parafianami, mecze piłkarskie, bajki, podsumowanie dnia i rachunek sumienia. Nie brakuje nam na trasie także nabożeństw eucharystycznych, na spoczynek udajemy się około 22.oo. Na pielgrzymce odprawiana jest nowenna o kanonizację Bł. Ks. Bronisława Markiewicza. Modlimy się o beatyfikację Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Anny Kaworek. W trakcie pielgrzymki przeżywamy dwa szczególne dni: dzień modlitw o powołania i dzień pokutny (górka „przeprośna").

 

Oto krótka charakterystyka poszczególnych dni...

 

1 lipca 

WARSZAWA

Pielgrzymka rozpoczyna się Mszą Św. w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie - ul. Kanonia 6 (www.katedra.mkw.pl). Dlaczego akurat w tym miejscu? W Bazylice tej znajduje się Mauzoleum Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, wielkiego orędownika trzeźwości. Tym samym już u progu naszej wędrówki powierzamy się wstawiennictwu Kardynała Wyszyńskiego, prosząc o Jego opiekę.

Po Mszy Św. udajemy się do Marek, do parafia św. Andrzeja Boboli na al. Piłsudskiego 248/252, gdzie posługują księża michalici (www.marki.michalici.pl). Tam wszyscy pielgrzymi dokonują zapisu a następnie otrzymują zakwaterowanie.  

 

2 lipca

MARKI - OTWOCK (32,2 km)

Pierwszy dzień naszej wędrówki. Musimy dość wcześnie wstać. Pierwszym punktem dnia jest Msza Św. (godz. 6.45). Po Mszy mamy czas na śniadanie oraz zapisy i pakowanie bagaży. Wreszcie po błogosławieństwie ks. Proboszcza wyruszamy na szlak. Opuszczając Marki przemierzamy obrzeża Warszawy (m.in. Rembertów oraz Wawer) i okoliczne miejscowości (m.in. Józefów). Tego dnia czeka nas 5 odcinków. Wieczorem, ok godz. 19.00, docieramy do Otwocka, parafia Matki Bożej Królowej Polski Otwock-Kresy przy ul. Czerskiej 21
(www.parafiaotwock.pl).

 

 

3 lipca

OTWOCK - MNISZEW (39 km)

Dziś rozpoczynamy dzień Msza św. o godz. 7.00. Po Mszy św. Wychodzimy z Otwocka, by dojść do Karczewa(co drugi rok, Msza św. Jest w Karczewie). Opuszczając Karczew przechodzimy przez Otwock Mały, dochodzimy do Otwocka Wielkiego. Tam zatrzymujemy się na kilka minut odpoczynku przy Kościele, a następnie ruszamy do  Kępy Nadbrzeskiej, gdzie mieszkańcy częstują nas obiadem. Czeka nas jeszcze 4 odcinki, przechodzimy min. Przez Górę Kalwarię, Coniew i Konary. Do Mniszewa - parafii pw. św. Rocha (zatrzymujemy się przy starym kościele) - docieramy ok. godz. 20.00, następnie udajemy się na noclegi.

 

4 lipca

MNISZEW - GŁOWACZÓW (34 km)

Dzień rozpoczynamy lekkim „spacerkiem" przechodząc do nowego kościoła w Mniszewie. Tam o godz. 8.00 uczestniczymy we Mszy Św. Następnie pokonujemy 2 odcinki docieramy do Magnuszewa. Tam mieszkańcy zapraszają nas do swoich domów na obiad. Po obiedzie uczestniczymy w nabożeństwie - Koronce do Bożego Miłosierdzia w  Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela. Po kolejnych 3 odcinkach, odwiedzając mieszkańców Łękawicy i Grabnowoli docieramy do Głowaczowa (ok. godz. 19.45).

 

5 lipca

GŁOWACZÓW - SŁUPICA (31,8 km)

Wcześnie rano (o godz. 6.45) żegnamy Głowaczów i ruszamy w kierunku Cecylówki. Tam mamy chwile odpoczynku. Dalej trasa wiedzie przez Puszczę Kozienicką, gdzie następuje pielgrzymkowy chrzest - dotyczy on pielgrzymów którzy po raz pierwszy z nami pielgrzymują. W ten sposób włączeni oni zostają do pielgrzymkowej wspólnoty. W Puszczy na jednej z polan, na łonie natury, przeżywamy Mszę Św. Tego dnia czekają nas jeszcze 3 odcinki (głównie leśne), wizyta w Jedlni i ok godz. 18.30 docieramy do miejsca naszego noclegu - Słupicy. Jeśli pogoda na to pozwala zapraszamy tamtejszych mieszkańców do wspólnej zabawy przy ognisku.

 

6 lipca

SŁUPICA - RZECZNIÓW (39,2 km)

W kolejnym dniu nasze kroki kierujemy w stronę Zakrzówka (wyjście o godz. 6.45). Po pokonaniu 3 odcinków (kierujemy się drogą na Rawicę) docieramy do szkoły w Zakrzówku. Pierwszym punktem naszej wizyty jest Msza Św. Jeśli pogoda na to pozwala, sprawowana jest ona na boisku. Jeżeli aura nam nie sprzyja, gromadzimy się w szkole. Po uczcie duchowej, następuje uczta cielesna - pyszny obiad przygotowany przez mieszkańców. Pokrzepieni na duchu i ciele, co odważniejsi pielgrzymi podejmują wyzwania miejscowej drużyny piłkarskiej. Mecz ten zawsze przynosi wiele emocji, bez względu na wynik.... Tego dnia mamy jeszcze do pokonania 3 odcinki, kierujemy się w stronę Skaryszewa, przechodzi przez Antoniów i Pawliczki, po czym ok. godz. 20.00 docieramy do Rzeczniowa.

 

7 lipca

RZECZNIÓW - OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI (24,8 km)

Zbliżamy się do półmetka wędrówki. Przed wyruszeniem na trasę spotykamy się z parafianami na wspólnej Eucharystii. Pokrzepieni Słowem Bożym i Ciałem Chrystusa wyruszamy na niewielki odcinek drogi do Ostrowca Świętokrzyskiego. Pierwszym naszym postojem jest Sienno i znajdujący się tam zabytkowy Kościół z XIV wieku. Ks. Proboszcz co roku niecierpliwie nas wyczekuje, dlatego z radością odwiedzamy tą parafię( co drugi rok odprawiamy tam Mszę św.) Po pokonaniu kolejnych 2 niewielkich odcinków docieramy do Sarnówka, gdzie bardzo gościnni mieszkańcy zapraszają nas do swoich domów na obiad. Tego dnia czekają nas jeszcze 2 odcinki, po czym z radością, tańcem i śpiewem na ustach docieramy do Ostrowca Świętokrzyskiego - jednego z największych miast na naszej trasie. Zatrzymujemy się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego p.w. Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej na osiedlu Ogrody - ul. Polna 3 (www.milbozostrowiec.sandomierz.opoka.org.pl). Siódmy dzień pielgrzymki od lat związany jest z nabożeństwem eucharystycznym które tam przygotowujemy i prowadzimy. Dlatego po chwili odpoczynku na naszych noclegach, o godz. 19.30 ponownie gromadzimy się w świątyni. Co roku nabożeństwo to ma inny charakter. Staramy się aby nawiązywało do hasła pielgrzymki i tematów jakie w danym roku podejmujemy.

 

8 lipca

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI - WŁOSTÓW (30 km)

Dziś półmetek naszej wędrówki! O godz. 7.00 żegnamy Ostrowiec Świętokrzyski. W miejscowości Bodzechów symbolicznie świętujemy pokonanie połowy trasy. Trasa tego dnia nie jest długa. Po pokonaniu 3 odcinków docieramy do Kolegiaty św. Marcina w Opatowie. Tam gospodarze zapraszają nas do swoich domów na obiad. Po wspaniałym posiłku mamy do pokonania jeden odcinek i dość wcześnie docieramy do Włostowa. Tego dnia czeka nas jeszcze wiele przeżyć. Po „ogarnięciu" się na noclegach o godz. 18.00 gromadzimy się w kościele na Eucharystii. Z tą Mszą związana jest piękna tradycja. Co roku sprawuje ją nowo wyświęcony kapłan jako Mszę Prymicyjną, z prymicyjnym błogosławieństwem. Zwykle Msza ta sprawowana jest przez kapłana, który wcześniej jako kleryk związany był z naszą pielgrzymką.

Uwieńczeniem tego dnia jest również tradycyjny mecz piłki nożnej z miejscową drużyną. Po meczu zwykle znajduję się chwila czasu na wspólną zabawę i śpiew.

 

9 lipca

WŁOSTÓW - BARANÓW SANDOMIERSKI (38,5 km)

Tego dnia nasza trasa zmierza do Klimontowa (wyjście o godz. 6.30). Po dwóch odcinkach docieramy do parafii p.w. św. Józefa w Klimontowie (www.parafia.klimontow.pl). Tam przeżywamy Mszę Św. Po lekkim śniadaniu ruszamy dalej do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach (www.sulislawice.pl), a następnie do Łoniowa. Tego dnia czeka nas jeszcze przeprawa promem przez Wisłę, o ile tylko stan wody w rzece pozwala na to. Po pokonaniu Wisły czak nas niewielki odcinek i ok. godz. 19.00 docieramy do miejsca naszego noclegu - Baranowa Sandomierskiego.

 

10 lipca

BARANÓW SANDOMIERSKI - PRZYŁĘK (41,2 km)

Ten dzień to najdłuższy etap na naszej trasie pielgrzymkowej. Wyjście o godz. 7.00. Z Baranowa Sandomierskiego kierujemy się do Skapani, a następnie do Woli Baranowskiej. Tam uczestniczymy we Mszy Św. Po niej mieszkańcy zapraszają nas do swoich domów na śniadanie. Posileni ruszamy dalej. Przed nami 2 odcinki i docieramy do Zachwiejowa, Zarównia, Piechot i Babul. Tradycja naszej pielgrzymki jest że co roku zatrzymujemy się w jednej z tych miejscowości (na zmianę) i tam korzystamy z zaproszenia i spożywamy obiad wraz z mieszkańcami w ich domach. Tego dnia czeka nas jeszcze dość trudna wędrówka przez las. Przechodzimy przez Sarnów, miejscowość gdzie jeszcze kilka lat temu nasza pielgrzymka zatrzymywała się na nocleg. Dziś mieszkańcy Sarnowa nadal bardzo się cieszą z naszych odwiedzin i zawsze zapraszają nas na mały poczęstunek.

Ponieważ wybieramy drogę „na skróty", więc już do samego wieczora towarzyszy nam obraz leśny oraz piasek pod nogami. Celem tego dnia jest miejscowość Przyłęk. (Dojście ok . godz. 19.30 - 20.00)

 

11 lipca

PRZYŁĘK - ROPCZYCE (31,5 km)

To już ostatnie dni naszej wędrówki. Nadal pozostajemy w Przyłęku. Dzień rozpoczynamy od Eucharystii o godz. 7.00. Po uczcie duchowej ruszamy na pielgrzymi szlak. Kierujemy się w stronę Niwisk. Po 2 odcinakach docieramy do parafii p.w. Świętego Mikołaja w Niwiskach (www.niwiska.rzeszow.opoka.org.pl). Tam zatrzymujemy się aby posilić nasze ciała. Dalej kierujemy się w stronę Bliznego. Tradycją stał się również mecz (piłki nożnej lub siatkówki) pomiędzy siostrami i braćmi pielgrzymkowymi.

Z Bliznego przez las idziemy do Ocieki. Tam zatrzymujemy się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece. Na ostatnich odcinkach czeka nas kolejna piękna tradycja pielgrzymkowa - śpiewanie kupletów (kuplet - to pieśń lub piosenka na znaną melodię, której tekst ma za zadanie: scharakteryzować, wyśmiać, docenić, przed wszystkim Kierownika, ale również kapłanów, kleryków, poszczególnych pielgrzymów, sekcje pielgrzymkowe lub sytuacje jakie zaistniały w czasie wędrówki).

Przed końcem dnia czeka nas jeszcze jeden postój. Przechodzimy przez miejscowość Czekaj - niegdyś miejsce naszego noclegu, ale kierujemy się dalej do Ropczyc do parafii p.w. Św. Barbary,

ul. Ks. Michała Siewierskiego 4 (www.swbarbara.r-ce.pl). Dojście ok. godz. 20.00

 

12 lipca

ROPCZYCE - FRYSZTAK (35,2 km)

O godz. 6.30 żegnamy Ropczyce i ruszamy dalej na szlak. Pierwszym naszym postojem jest parafia p.w. św. Anny w Chechłach. Po kolejnych 2 odcinkach zatrzymujmy się w Wielopolu Skrzyńskim (Parafia p. w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej - www.parafia.wielopole-skrz.pl). Tam uczestniczymy w Eucharystii oraz posilamy się obiadem. Na następnym odcinku przeżywamy Drogę Krzyżową. Pielgrzymi wcześniej przygotowują sobie krzyże. Ta Droga Krzyżowa jest wyjątkowa, ponieważ rozważania przygotowywane są przez pielgrzymów i to oni prowadzą to nabożeństwo, również poprzez podejmowanie na trasie krzyża pielgrzymkowego i transparentu przy poszczególnych stacjach. Docieramy do Szufnarowej (Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej - www.parafiaszufnarowa.jor.pl). Tam najpierw spotykamy się przy pamiątkowym krzyżu, na którym ks. Kierownik umieszcza tabliczkę z hasłem pielgrzymki. Pierwszy krzyż został ustawiony w Szufnarowej przez uczestników pierwszej pielgrzymki. W roku 2011 ustawiony został nowy krzyż (pierwszy krzyż był na tyle zniszczony że potrzebował wymiany). Wykonawcą nowego krzyża jest wieloletni pątnik Piotr Pernal. Następnie uczestniczymy w nabożeństwie przebłagalnym, tzw. „górki przeprośnej". Czekają nas jeszcze 2 odcinki: do Wiśniowej, gdzie zatrzymujemy się przy Nowym Kościele (parafia p.w. NMP Królowej Świata: www.wisniowa.parafia.info.pl) i wreszcie ok. godz. 20.15 docieramy do Frysztaka - naszego noclegu tego dnia. 

 

13 lipca

FRYSZTAK - MIEJSCE PIASTOWE  (28,6 km)

Opuszczając Frysztak (o godz. 6.30) kierujemy się w stronę Krosna. Musimy pokonać 3 odcinki, przez Wojaszówkę i Ustrobne aby ze śpiewem, radością i entuzjazmem wkroczyć do Krosna. Przed dotarciem do celu czeka nas jeszcze jeden odcinek. Ostatni postój znajduję się w Suchodole. Ok godz. 15.00 docieramy do Miejsca Piastowego. Najpierw udajemy się do kościoła parafialnego pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie pracował ks. Bronisław Markiewicz. Następnie kierujemy się do kościoła „na Górce" - Sanktuarium Św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza (www.sanktuariummiejscepiastowe.pl), aby tam odśpiewać „Gloria" za bezpieczny dotarcie do celu. O godz. 18.00 ponownie gromadzimy się w kościele „na Górce" na uroczystej Mszy Św. dziękczynnej. Po jej zakończeniu czeka nas jeszcze agapa - a więc radość, tańce, zabawy i podziękowania. Zabawę kończymy Apelem i udajemy się na spoczynek przed ostatnim dniem pielgrzymki.

 

14 lipca

MIEJSCE PIASTOWE

Po nocy pełnej wrażeń dzień rozpoczynamy od wizyty w Domu Generalnym Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym. Tam uczestniczymy w Jutrzni lub nabożeństwie Słowa Bożego ( w zależności od roku). Siostry nigdy nas jeszcze nie wypuściły bez smacznego śniadania. Wizytę u Sióstr kończymy modlitwą przy sarkofagu Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek - współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła.

Przed nami ostatni etap - powrót do Kościoła „na Górce" i Msza Św. Rozesłania, zakończona adoracją krzyża pielgrzymkowego.

Czy to już koniec? Nie... to początek przygotowań do kolejnej pielgrzymki...

 

 

Taka wędrówka daje okazję do wielu przemyśleń wśród pól i łąk, w puszczy i nad rzekami, w kościołach i kaplicach. Umożliwia kontakt z przyrodą, a nade wszystko uwrażliwia na Boga i na drugiego człowieka. Wielu napotkanych ludzi wychodzi nam naprzeciw i po ucałowaniu krzyża pielgrzymkowego pozostawia nam swoje intencje, swoje życiowe trudy i radości, proszą o trzeźwość ojca, brata, matki, dziękują za otrzymane łaski. Modlitwa i ofiara cierpienia czynią cuda...